16 lipca, w niedzielne popołudnie na pruchnickim rynku już po raz 21. można było podziwiać wyroby pracy rękodzielniczej twórców ludowych i rzemieślników. W tym roku zaprezentowało się prawie 60 wystawców.

Jak co roku, Pruchnickie Sochaczki -  Jarmark Sztuki Ludowej przyciągnął na rynek miłośników tradycji,  folkloru i twórczości ludowej, a niepowtarzalny klimat, jaki tworzy się podczas imprezy w wyjątkowym miejscu, jakim jest Rynek z otaczającymi go podcieniowymi chatami, krytymi gontem,  powoduje, że zakorzeniła się ona na dobre w kalendarzu imprez - dorocznie przypominając o dawnej tradycji jarmarków tego terenu, zwanych „Sochaczkami” – nazwa wywodzi się od handlu mięsa, jaki kiedyś funkcjonował na Jarmarkach w Pruchniku.

Podczas kiermaszu można było obejrzeć oraz zakupić niepowtarzalne, ręcznie robione wyroby, a były to m.in. wykonane z gliny ceramiczne naczynia oraz rzeźby, kolorowe i już zapomniane drewniane zabawki (koniki, wózki, klekotki, pukawki itp.), koronkowe serwety oraz hafty, makatki kuchenne, wspaniałe kompozycje kwiatowe, wykonane ręcznie z bibuły i krępiny. Wszyscy odwiedzający tego dnia rynek mogli także spróbować różnorodnych gatunków serów, przetworów różanych, ciast i wypieków oraz miodu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy rzemiosła tradycyjnego, objętego programem ginące zawody: garncarstwa (Warsztat Garncarski Rodziny Plizgów z Pogwizdowa, pow. łańcucki), plecionkarstwa (Tadeusz Międlar z Kraczkowej, pow. łańcucki), kowalstwa (Paweł Sordyl z Husowa, pow. łańcucki), koronkarstwa (podczas jarmarku prezentowana była unikalna sztuka - koronka klockowa - przez Jadwigę Śliwę z Bobowej, woj. małopolskie)– nowością była prezentacja pająków ludowych (plastyka obrzędowa - przez Małgorzatę i Tomasza Krajewskich z Niemiec, woj. lubelskie), tradycyjnych ozdób ze słomy, pokaz łubiarstwa i sitarstwa (Stanisław Gorczyca, Tadeusz Małysza z Biłgoraja, woj. lubelskie)  oraz bednarstwa (Janusz Kopniak z Żulina, woj. lubelskie).

Wydarzeniem towarzyszącym imprezie, była wystawa popularno-naukowa, pt. Kresowe świątynie. Wystawa przygotowana i wypożyczona została przez Centrum Kulturalne w Przemyślu, a powstała w ramach wydarzenia Historia Kresowych Miasteczek, w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów.
Podczas Jarmarku zgromadzonym czas umilały występy muzyczne, zagrał: Zespół Karczmarze z Rzeszowa, KapelaMłoda Harta z Dynowa, Zespół Apasjonaci z Jarosławia, Zespół Sunrise z Pruchnika, Zespół Pieśni i Tańca „Familia”z Rudołowic oraz Zespół Equale z Pruchnika. Ponadto dla najmłodszych przygotowane były różne zabawy i animacje.

Piękna słoneczna pogoda sprzyjała prezentacji Twórców ludowych i rękodzielników, którzy właśnie przez ten jeden dzień zawładnęli Pruchnikiem, ku radości i zadowoleniu odwiedzających Jarmark.

Organizatorami Jarmarku byli: Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Pruchniku, Gmina Pruchnik i Centrum Kulturalne w Przemyślu, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Pruchnickiej w Pruchniku.

Patronat medialny sprawowali: POD24 info, Ekspres Jarosławski, Gazeta Jarosławska, Życie Podkarpackie.

Zdj. CK Przemyśl