Kresowa przestrzeń literatury

Plakat
Kategoria
Wydarzenia
Termin
2023-03-30 19:00

Jaka jest rola literatury polskiej w kreacji fenomenu Kresów dawnej Rzeczypospolitej? Jak wyjątkowe dzieje i złożony charakter Kresów znalazły swoje odbicie w dziełach literackich różnych okresów?

Wokół tych głównych zagadnień odbyły się kolejne rozmowy z cyklu „Kresowa Przestrzeń Literatury”. Ich uczestnicy pochylili się nad konkretnymi twórcami i dziełami z barwnej epoki romantycznej.

Bohaterami nagrań stali się Seweryn Goszczyński (Odcinek 2) oraz przedstawiciele szkoły ukraińskiej polskiego romantyzmu (Odcinek 3).

Na ich premierę zapraszamy kolejno:

29 marca 2023 r. o godz. 19.00

i 30 marca 2023 r. o godz. 19.00

na kanale YouTube Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej.

Do udziału w nagraniu omawianych odcinków zaproszeni zostali literaturoznawcy specjalizujący się w dziedzinie literatury romantycznej i kresowej.

Prof. dr hab. Marek Stanisz jest literaturoznawcą zatrudnionym w Instytucie Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ukończył z wyróżnieniem filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, tam też uzyskał doktorat (1997) oraz habilitację (2008). Z polonistyką rzeszowską związany jest od roku 1997. W latach 2008-2012 pełnił funkcję Dyrektora Instytutu Filologii Polskiej UR. Od 2012 r. członek Zarządu Głównego Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, a także redaktor naczelny czasopisma literaturoznawczego „Tematy i Konteksty”.Jest autorem monografii: Wczesnoromantyczne spory o poezję (Kraków 1998), Przedmowy romantyków. Kreacje autorskie, idee programowe, gry z czytelnikiem (Kraków 2007), Światy i życie. Metafory poezji w polskiej krytyce literackiej doby romantyzmu (Rzeszów 2019), Spory o sonet we wczesnoromantycznej krytyce literackiej (Poznań 2019). Autor licznych artykułów naukowych i publikacji w monografiach zbiorowych.

Edyta Gracz-Chmura, doktor nauk humanistycznych, na co dzień zajmująca się literaturą romantyzmu. Pracuje w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Mielcu, którego jest absolwentkąoraz na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie uzyskała stopnień magistra oraz doktora. Z pochodzenia mielczanka.Jest autorką książek: Literatura romantyczna w Krakowie (1827-1863). Zarys monograficzny, Krakowiak ludowy i literacki. Antologia oraz kilkunastu artykułów naukowych. Uczestniczyła w kilkudziesięciu sesjach naukowych z dziedziny literatury i kultury.

Prowadzącą spotkania była Anna Czartoryska-Sziler, polonistka, kulturoznawczyni. W latach 2014-2019 związana z Fundacją im. Maurycego Mochnackiego, w której odpowiadała m.in. za projekty z zakresu promocji literatury oraz edukacji literackiej. W latach 2016-2017 na antenach Telewizji Polskiej współtworzyła i prowadziła program pt. „Dachy Krakowa, czyli literatura jest rozmową”. Teksty krytyczne publikowała m.in. w „Arcanach”, „Perspektywach Kultury”, „Nowych Książkach”. Pracuje w Instytucie Książki.

Rozmowy są częścią cyklu pn. „Kresowa Przestrzeń Literatury”, zainicjowanego przez Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie w ramach działalności Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej. Nagrania zrealizowane zostały w 2022 roku – Roku Romantyzmu Polskiego – we współpracy z Muzeum w Zamku Kamieniec w Korczynie-Odrzykoniu.

Zapraszamy zatem do kolejnej literackiej podróży po Kresach z zamkiem odrzykońskim w tle oraz do odwiedzin samego Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej, gdzie gromadzone są także inne treści związane z tematyką kresową – www.kresymuzeum.pl

 
 

Terminy

  • 2023-03-29 19:00 - 21:00
  • 2023-03-30 19:00