Zakończona w styczniu 2023 r. w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie wystawa „Skarby kresowej świątyni – dziedzictwo kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie na ziemi lubaczowskiej” przybiera wirtualną formę i przenosi się na stałe do Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej.

Ideą wystawy jest prezentacja – po raz pierwszy w takiej formie – ocalonego na terenie ziemi lubaczowskiej dziedzictwa sztuki i kultury jednej z najbardziej znanych świątyń lwowskich – kościoła pw. św. Marii Magdaleny. Zabytki te znalazły się na terenie Polski w wyniku powojennych zmian granic państwowych i ekspatriacji ludności polskiej z dawnych Kresów Rzeczypospolitej, w tym też ze Lwowa.

Z wysiedleniami wiązały się duże straty w zakresie dziedzictwa kulturowego, świadomie niszczonego przez władze sowieckie. Stąd też ekspatriacji ludności polskiej towarzyszyła ewakuacja wyposażenia świątyń, przede wszystkim cennych pod względem kultu religijnego obrazów i rzeźb, utensyliów liturgicznych oraz archiwów.

W 1946 r. siedzibą Archidiecezji Lwowskiej został Lubaczów, największe miasto przedwojennej Archidiecezji, które po wojnie pozostało w granicach Polski. Funkcjonująca od tego czasu tzw. Archidiecezja w Lubaczowie, pozbawiona z przyczyn politycznych określenia „lwowska”, stała się depozytariuszem bogatych tradycji Kościoła rzymskokatolickiego na dawnych Kresach południowo-wschodnich.

Na terenie Archidiecezji schronienie znalazło wielu lwowskich kapłanów. Należał do nich ks. Józef Kłos, ostatni proboszcz parafii przy kościele pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie, który przeprowadził ewakuację wyposażenia tej świątyni do Cieszanowa.

Obiekty pochodzące z lwowskiego kościoła przechowywane są obecnie w zbiorach cieszanowskiej parafii i Muzeum Kresów w Lubaczowie. Najbardziej wartościowa część spośród tych zabytków została udostępniona na wystawie pt. „Skarby kresowej świątyni – dziedzictwo kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie na ziemi lubaczowskiej”, prezentowanej w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie pomiędzy 21 sierpnia a 31 grudnia 2022 r. Patronat honorowy nad nią objęli Jego Ekscelencja Ks. Abp Mieczysław Mokrzycki Metropolita Lwowski, Jego Ekscelencja Ks. Bp dr Marian Rojek Biskup Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej oraz Eliza Dzwonkiewicz Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie.

Dzięki współpracy Muzeum Kresów w Lubaczowie i Centrum Kulturalnego w Przemyślu skarby lwowskiej świątyni już od 25 września 2023 roku zaprezentujemy Państwu w wirtualnej przestrzeni Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej.

Gorąco zachęcamy do ich odkrycia!