W miniony piątek, tj. 4 sierpnia w Cieszanowie odbył się projekt popularno-edukacyjny pn. HISTORIA KRESOWYCH MIASTECZEK, który corocznie wpisuje się w cykl imprez w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów – zajmując tym samym bardzo ważne miejsce na mapie wydarzeń kulturalnych promujących i popularyzujących dziedzictwo Kresów.

Projekt pn. „Historia Kresowych Miasteczek” jest realizowany już od 7 lat, rokrocznie podejmuje inną tematykę mającą na celu przybliżenie i pokazanie dziedzictwa kulturowego tytułowych „kresowych miasteczek”. Program zawiera w sobie elementy dziedzictwa lokalnego oraz w szerszym aspekcie dziedzictwa kresów. Składa się z prelekcji, wystawy i koncertu. Tematem wiodącym tegorocznej edycji były kresowe dworce kolejowe.

Wydarzenie to rozpoczęła sesja popularnonaukowa, która odbyła się w Sali Narad Urzędu Miasta i Gminy w Cieszanowie, podczas której swoje prelekcje wygłosili:

• Tomasz Róg – historyk, regionalista z Nowego Sioła w prelekcji pn. „Z dziejów kolei na terenie obecnego powiatu lubaczowskiego (1884-1939)”,
  • a także dr inż. Marta Ryman – Muzeum Rzemiosła w Krośnie w prelekcji pn. „Kresowe dworce kolejowe”.

Kolejnym punktem wydarzenia było przejście na Rynek w Cieszanowie i otwarcie wystawy plenerowej pt. „OKNA NA ŚWIAT. Kresowe dworce i stacje kolejowe na pocztówkach i fotografiach z lat 1894-1939”, którą poprowadził Tomasz Róg.

Na zakończenie „Historii Kresowych Miasteczek” cieszanowska publiczność zaproszona została do wysłuchania koncertu Dętego Zespołu Instrumentalnego „Fila-Lala” z Jarosławia. Zespół wystąpił w bogatym składzie instrumentalnym: saxhorn tenorowy, puzon, saksofon altowy, tuba, trąbki oraz perkusja. Prezentując różnorodny repertuar nawiązujący do tematyki wydarzenia, dostarczył swoim słuchaczom wielu emocji i wrażeń artystycznych.

Organizatorem imprezy byli: Województwo Podkarpackie, Gmina Lubaczów i Centrum Kulturalne w Przemyślu.

Współorganizatorami: Miasto i Gmina Cieszanów oraz Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie.