W minioną niedzielę, 18 czerwca w Pawłosiowie odbył się XI Regionalny Przegląd Kapel Ludowych. Przed pawłosiowską publicznością zaprezentowało się 9 kapel z regionów: lasowiackiego, rzeszowskiego, dębickiego, łańcuckiego, przeworskiego oraz pogórzańskiego. W repertuarze kapel można było usłyszeć melodyjne polki, oberki, tramelki czy sztajerki pochodzące z różnych regionów Podkarpacia.

Komisja w składzie:

Jolanta Danak – Gajda - etnomuzykolog

Andrzej Osmyk – muzyk

Stanisław Baryła – muzyk

po wysłuchaniu 9 prezentacji kapel ludowych jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Dwa I miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi po 1000 zł każda ufundowanymi przez Gminny Ośrodek Kultury w Pawłosiowie: przyznano kapelom:

- Raniżowianie z Raniżowa

- Młoda Harta z Harty

Dwa II miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi po 750 zł każda ufundowanymi przez Bank Spółdzielczy w Jarosławiu przyznano kapelom:

- Iskierczanie z Dębicy

- Przewrotniacy z Przewrotnego

Dwa III miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi po 550 zł każda (500 zł ufundowane przez GOK w Pawłosiowie i 50 zł przez Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW) przyznano kapelom:

- Dynowianie z Dynowa

- Młodzieżowej Kapeli ludowej Gacoki z Gaci

Wyróżnienia pieniężne w wysokości po 400 złotych każde przyznano:

- Kapeli Ludowej Swojaki z Pawłosiowa (nagroda ufundowana przez Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW)

- Kapeli Ludowej Gacoki z Gaci Przeworskiej (nagroda ufundowana przez Centrum Kulturalne w Przemyślu)

- Kapeli Ludowej z Gniewczyny Łańcuckiej (nagroda ufundowana przez Centrum Kulturalne w Przemyślu)

Komisja stwierdza coraz wyższy poziom wykonawczy uczestników Przeglądu. Z zadowoleniem przyjmuje pojawienie się nowych kapel. Szczególnie cieszy fakt, że powstają młodzieżowe kapele, które dorównują poziomem tym bardziej doświadczonym. Wierzymy, że dzięki zaangażowaniu młodzieży w praktykowanie muzyki ludowej, folklor muzyczny regionu Podkarpacia zostanie zachowany dla następnych pokoleń, co jest głównym celem przeglądu.  Znakomita formuła przeglądu regionalnego pozwoliła na zaprezentowanie bogactwa i różnorodności folkloru muzycznego całego Podkarpacia. To jedenasty przegląd i wzięło w nim udział 9 kapel z regionów: lasowiackiego, rzeszowskiego, dębickiego, łańcuckiego, przeworskiego, pogórzańskiego. Wyrażamy podziękowanie dla organizatorów tej imprezy: Wójta Gminy Pawłosiów, Gminnego Ośrodka Kultury w Pawłosiowie, partnerowi: Centrum Kulturalnemu w Przemyślu oraz sponsorom tegorocznej edycji przeglądu. W szczególności dziękujemy Wójtowi Gminy Panu Mariuszowi Reniowi  i Dyrektorowi GOK Zbigniewowi Brudkowi, to dzięki ich osobistemu zaangażowaniu spotykamy się tu w gminie Pawłosiów już po raz jedenasty.

Dziękujemy również wspaniałej pawłosiowskiej publiczności, która wiernie słuchała, oklaskiwała i tańczyła oraz wodzirejowi zapowiadaczowi Janowi Wilkowi z Ujeznej k. Przeworska, który wspaniale budował atmosferę podczas XI Regionalnego Przeglądu Kapel Ludowych w Pawłosiowie, klimat prawdziwej ludowej zabawy.

Podpisy członków komisji:

Jolanta Danak – Gajda

Andrzej Osmyk

Stanisław Baryła

Pawłosiów, dn. 18.06.2023 r.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Przeglądu.