Szanowni Państwo,

Centrum Kulturalne w Przemyślu zaprasza do wzięcia udziału w wielkanocnych warsztatach sztuki ludowej, pn. Spotkanie z Mistrzem, które zapoznają uczestników z najstarszą techniką zdobienia jajek – batikową.

Czas Świąt Wielkanocnych jest ściśle związany z tradycją zdobienia jajek. Sposób malowania woskiem określa się jako pisanie, stąd nazwa zdobionych w ten sposób jajek – Pisanki. Na ugotowanym jajku pisze się wzory rozgrzanym woskiem, następnie jajko zanurza się w barwniku. Zafarbowaniu ulegają tylko miejsca nie pokryte woskiem. W ten sposób powstaje dwu- lub wielokolorowa pisanka.

Centrum Kulturalnemu, jako instytucji, która ma na celu wspieranie działań kulturowych oraz edukacyjnych zależy na ochronie i wyszczególnieniu osobliwej dziedziny sztuki ludowej, jaką są pisanki, co służy podkreśleniu dziedzictwa kulturowego naszego regionu, a przede wszystkim na popularyzacji twórczości ludowej wśród młodego pokolenia. Uczestnicy warsztatów oprócz zdobytej wiedzy będą mieli okazję wykazać się kreatywnością i aktywnością twórczą, jak i zapoznają się z rodzimymi wzorami naszego regionu.

Warsztaty poprowadzi twórczyni ludowa pani Anna Kowalów z Kalnikowa, która pisaniem jajek zajmuje się od najmłodszych lat, czerpiąc wiedzę od starszych pokoleń. Pani Anna chętnie dzieli się wiedzą, prowadząc warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Warsztaty odbędą się w dniach:

13 marca, godz. 09.00 – 11.00 –  maks. 20 osób

godz. 11.30 – 13.30 – maks.  20 osób

15 marca, godz. 9.00 – 11.00 – maks. 20 osób

Warsztaty przeznaczone są dla uczniów klas 4,5 i 6 Szkoły Podstawowej.

Odpłatność za udział wynosi: 15 zł/os.

Uczestnikom zapewniamy materiały, tj.: gotowane jajka kurze, barwniki do zabarwienia jajka, wosk, szpilkę lub lejek niezbędny do pisania jajek. Ponadto słodki poczęstunek dla uczestników. Gotowe prace uczestnicy zabierają ze sobą.

Zajęcia odbędą się w Centrum Kulturalnym w Przemyślu (Klub Piwnice). Liczba miejsc jest ograniczona – zapisy odbywają się drogą telefoniczną - /Dział Dziedzictwa i Edukacji Kulturowej, tel. 16 678 20 09, wew. 531/do dnia 8 marca 2024 r.